Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşıyacaksak umutsuzluğa yer yok

Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşıyacaksak umutsuzluğa yer yok

person access_time 28 Ekim 2017 Cumartesi , 00:07:25

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Eğer biz, bize miras olarak bırakılan Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşıyacaksak umutsuzluğa yer yok. Biz hep birlikte bu mücadeleyi onurumuzla ve gururumuzla yapacağız." dedi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Onur Ödülü'nün eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a verilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasında, siyasetin bugün Türkiye'nin sorunlarını çözecek noktada olmadığını savunarak, "(Çözemiyor siyaset) derken tepedekileri kastediyorum ama bütün bunlara rağmen, bütün olumsuzluklara rağmen 15 yılda ne yaparlarsa yaptılar ama genç Türkiye Cumhuriyeti onurlu ve dik duruşunu her zaman sergiledi, sergilemeye de devam ediyor. Kişileriyle, kurumlarıyla, birikimleriyle sürdürüyor." ifadesini kullandı.

Yargı üzerinde büyük baskılar bulunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Kendisinin (TBB Başkanı Feyzioğlu) konuşmasına dahi tahammül edemeyip, Danıştay salonundan ayrılan kişiler bu ülkeye demokrasiyi getiremezler. Bir kişinin düşünebilmesi için önce dinlemesini bilmesi gerekir. Eğer dinlemesini bilmiyorsan zaten düşünemezsin. Bu kadar derin bir sorunla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Demokrat Parti ile CHP'nin tarih boyunca rakip olmalarına rağmen her ikisinin de Cumhuriyet, demokrasi, Atatürk ve laiklikle sorunu bulunmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ekonomide hayata farklı bakıyorlardı, olabilir ama 'çocuklarımıza en iyi eğitimi verelim' diye mücadele edildi, çabalar gösterildi. Eğer Türkiye bugün belli bir noktaya gelmişse, kendi bölgesinin gözbebeği haline gelmişse, geçmişte yapılan siyasal mücadelelerin ekonomiye de siyasete de bilime de yaptığı katkılardandır.

'Akıl akıldan üstündür.' diye zaman zaman söyleriz. Elbette herkes hata yapabilir. Siyasetçi de hata yapabilir ama önemli olan aynı hatayı tekrar etmemektir, hatadan ders çıkarmaktır. Bu dersi çıkardığımız zaman zaten hiçbir sorunumuz kalmaz."

Babasının, okula gitme isteğiyle ilgili dedesiyle yaşadığı bir anısını aktaran Kılıçdaroğlu, "Biz okuma yazma bilmeyen bir dededen, ilkokulu bitiren bir babadan, Cumhuriyetin bize sağladığı eşit fırsatlarla buralara gelme ve buraları yaşama imkanına kavuştuk." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, bugün demokrasi konusunda nefes alınamadığını, ciddi sorunlar bulunduğunu savunarak, şunları söyledi:

"Gazeteciler hapiste, sanatçılar büyük sıkıntılar yaşıyorlar, yargı dünyasının üzerinde büyük baskılar var, milletvekilleri hapiste ama bütün bunlara baktığımızda asla umutsuz olmamamız gerektiği gerçeğini bilmemiz gerekir. Eğer biz, bize miras olarak bırakılan Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşıyacaksak umutsuzluğa yer yok. Biz hep birlikte bu mücadeleyi onurumuzla ve gururumuzla yapacağız."

Kılıçdaroğlu, Cindoruk'un, engin, hoşgörülü, mütevazı ve olağanüstü mizah yeteneğine sahip bir siyasetçi olduğunu belirterek, bu yeteneğin Türk siyaseti açısından önemli olduğunu ifade etti.

Kemal Kılıçdaroğlu CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin olarak da "Bütün dualarımız onunla birlikte. Umarız kısa süre içinde sağlığına kavuşur." dedi.

 

folder_openEtiketler

Yorum yap