"Dünyanın 13. büyük ekonomisi haline gelmiş durumdayız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Satınalma paritesine göre bugün dünyanın 13. büyük ekonomisi haline gelmiş durumdayız. İnşallah yıl sonunda bir üst sıraya çıkmış olacağız." dedi.

Mehmet Nuri ARSLAN
Bu içerik 300 kez okundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğince (MÜSİAD) bir otelde düzenlenen Vefa Gecesi programına katıldı.

MÜSİAD Ankara Şubesi'ne kurulduğu günden bu yana emek veren, hizmet veren, katkıda bulunanlara teşekkür eden Erdoğan, hakkın, hukukun, adaletin, eşitliğin, güvenin, refahın, huzurun sağlanması için faaliyet gösteren iş adamlarını bir araya getiren MÜSİAD'a bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diledi.

MÜSİAD Ankara Şubesi'nde 20'nci yılını dolduran ve plaketleri verilecek iş insanlarını da tebrik eden Erdoğan, milletimin bağrından çıkan MÜSİAD'ın kurulduğu günden beri istikametini bozmadan yoluna devam etmesini takdirle izlediğini belirtti

"Gece gündüz çalışıyoruz"

"Türkiye'nin üzerinde kara bulutlar toplamaya çalışanlara inat ülkemizin ufkunu aydınlatmak üzere sizlerle birlikte gece gündüz çalışıyoruz." diyen Erdoğan, verilen emeklerin neticelerinin de alınmaya başladığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçtiğimiz yıl ihracatı 168,1 milyar dolarla kapattık, sadece bununla kalmadık dış ticaret açığımızı da 55 milyar dolara gerileterek, önemli bir başarıya imza attık. İhracattaki artışın oldukça dengeli ve sağlıklı bir zeminde yürüdüğünü görüyoruz. Mesela 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısı 33'ten 37'ye çıktı. 10 sektörümüz 5 milyar doların üzerinde, 5 sektörümüz de 10 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Savunma ve havacılık ürünleri ihracatında ilk defa 2 milyar doları aştık." 

"Bugün dünyanın 13. büyük ekonomisi haline gelmiş durumdayız"

Yeni yılın hemen öncesinde ve dünkü grup toplantısında her kesime yönelik destek ve teşvik müjdelerini paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlardan, sosyal destekle ayakta duran ihtiyaç sahiplerine, esnaftan sanayiciye, çiftçiden asgari ücretliye kadar her kesimin yüklerini azaltacak tedbirleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Türkiye'nin uluslararası yatırımlar açısından cazibesini korumayı sürdürdüğünü anlatan Erdoğan, "Geçtiğimiz 16 yılda ülkemize gelen uluslararası yatırım tutarı 201 milyar doları geride bıraktı. Satın alma paritesine göre, bugün dünyanın 13. büyük ekonomisi haline gelmiş durumdayız. İnşallah yıl sonunda bir üst sıraya çıkmış olacağız." diye konuştu.

"Önceki aylardan çok daha olumlu bir seyri ifade ediyor"

"Hani bu ara diyorlar ya (işte konkordato şu kadar kapandı, şu kadar açıldı)" diye konuşan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Şimdi resmi rakamı açıklıyorum. Kasım ayında açılan şirket sayısı 7 bin 110. TOBB'un Başkanı da burada. Bu işleri iyi bilir. Kapanan şirket sayısı bin 112. Bu rakamlar daha önceki aylardan çok daha olumlu bir seyri ifade ediyor." 

Turizmde tarihi rekorlara imza attıkları bir yılı geride bıraktıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şu anda kesinleşen rakamlara baktığımız zaman yaklaşık 40 milyon turisti ülkemizde ağırladık. Bunlar tarihi rekor. Buralara biz hiçbir zaman gelmedik. Yaklaşık 26 milyar dolar civarında da oradan gelirimiz var. Merkez Bankası rezervlerimiz başbakanlığım döneminde 136 milyar doları buldu. Bir düşüş yaşadık ama şimdi toparlanmaya başladık. Son rakam 92 milyar dolar düzeyine geldi. Milli gelirimizin yüzde 9'u olan kamu borç stokumuzun sürdürülebilirliği konusunda mali piyasalarda en küçük bir tereddüt bulunmuyor. Aynı şekilde zaman zaman yalan yanlış iddialarla istismar edilen bireysel krediler konusunda da ülke olarak gayet iyi durumdayız. Dünya ortalaması yüzde 59, gelişmiş ülkelerde yüzde 72, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 39 olan hane halkı borcunun milli gelire oranı Türkiye'de sadece yüzde 16. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Asıl vermek istediğim mesaj; Türkiye'nin demokrasisiyle, ekonomisiyle, güvenliğiyle hedeflerine doğru kararlılıkla yürümeye devam ettiğidir." 

 

Kaynak: AA

Muhabir: Ferdi Türkten-Esin Işık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MÜSİAD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversite öğrencisi köpek saldırısıyla yaralandı
Üniversite öğrencisi köpek saldırısıyla yaralandı
Karne notu hesaplama, E-Okul VBS giriş ekranına erişim
Karne notu hesaplama, E-Okul VBS giriş ekranına erişim